Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Listopad 2008

Alenka v kraji divů

17. listopadu 2008 v 20:28 | Poppaea |  Čtenářský deník
Carroll, Lewis
Obsah: Alenka spatřila Bílého králíka, který uměl mluvit. Velice ji to zaujalo, a tak se za ním vydala do nory. Ocitla se v podivné říši. Pomocí různých ingrediencí se zvětšovala a zase zmenšovala, až se málem utopila v kaluži vlastních slz. Když se z louže spolu s ostatními zvířátky z říše zachránila, šla opět za mluvícím králíkem. V jeho domě snědla dort a zvětšila se tak, že jí koukaly ruce i nohy z oken a dveří. Králík ji zase zmenšil a Alenka odešla do lesa. Zde potkala Houseňáka, který ji prozradil, že když si ukousne z jedné houby z jedné strany, tak se zvětší a když z druhé, tak se naopak zmenší. Od té doby mohla svůj růst Alenka docela kontrolovat. Došla až k domu Vévodkyně, která měla kočku Šklíbu. Ta dokázala mluvit, mizet a náhle se zase objevovat. Kočka ukázala Alence cestu k Zajíci Březňákovi. Byl u něj na návštěvě i Kloboučník s Plchem a zrovna měli čaj o páté. Zasekli se jim hodinky, takže měli vlastně čaj o páté neustále. K Alence nebyli moc zdvořilí, a tak nakonec odešla. Podařilo se jí najít cestu do královniny zahrady, kde se zrovna pořádal závod v kroketu. Ježci sloužili jako míčky a plameňáci jako hole. Srdcová královna všechny okřikovala a vyhrožovala jim setnutím hlavy. Její poddaní vypadali jako karty a ve hře představovali branky. Závod skončil, když byli všichni účastníci zatčení, aby byli v následujícím procesu odsouzeni k smrti. Celý soud byl naprosto absurdní, Alenka při něm vyrostla a řekla královně, že ona a její poddaní jsou jen hloupý balíček karet. Poté se holčička probudila a vyprávěla svůj sen sestře.
Citace: "…a tu k ní přiběhl Bílý Králík s červenýma očima. Nebylo na tom nic zvláštního a nijak podivné to Alence nepřipadalo, když Králík prohodil :"Jeje! Jeje! Přijdu pozdě." (Když nad tím potom dumala, napadlo jí, že ji to mělo zarazit, jenže v tu chvíli jí to připadlo docela samozřejmé); ale když pak Králík dokonce vyndal z kapsy u vesty hodinky, podíval se na ně a běžel dál, Alenka vyskočila; blesklo jí hlavou, že jakživ neviděla, aby měl Králík kapsu u vesty, natož aby z ní vyndával hodinky, popadla ji zvědavost a rozběhla se přes pole za ním a šťastně ho dohonila, zrovna když pod keřem hupl do velké králičí díry." (kapitola Dolů králičí norou)
Vlastní názor: Celá kniha je plná prapodivných stvoření, s kterými se Alenka postupně setkává. Tím je příběh velice poutavý a originální. Hlavní hrdinka se neustále něčemu diví, do všeho neznámého se vrhá po hlavě, což vždycky nedopadá dobře. Líbili se mi slovní hříčky a různá slovní nedorozumění, kterých je příběh plný. Bohužel to více vynikne v originále.
O díle: Autorova pohádka Alenčina dobrodružství pod zemí (Alice's Adventures Underground) byla vydána v tištěné podobě pod názvem Alenka v říši divů (Alice's Adventures in Wonderland) v roce 1865. Kniha má deset kapitol. Jejím pokračování je příběh Za zrcadlem a co tam Alenka našla (Through the Looking Glass and What Alice Found There) z roku 1872.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Garamond, Praha 2003, z anglického originálu Alice's Adventures in Wonderland přeložilo Alois a Hana Skoumalovi, počet stran 272