Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Klub sebevrahů

6. prosince 2008 v 14:38 | Poppaea |  Čtenářský deník
Stevenson, Robert Louis
Obsah:
Příběh o mladíkovi se smetanovými dorty: Hlavními postavami jsou princ Florizel z Bohemie a jeho důvěrník a poddaný Geraldine. Princ chodil rád v přestrojení mezi lidi, aby se zabavil, ale toho večera byla v hostinci hrozná nuda. Jen jeden muž každého obcházel a nabízel mu smetanové dorty. Princi se zalíbil a rozhodl se, že mu pomůže všechny dorty rozdat. Když obešli několik hospod, povečeřeli spolu. Postupně se princ a jeho důvěrník dozvěděli o klubu sebevrahů, kam muž se smetanovými dorty patřil. Předstírali, že jsou na dně a chtějí se také zabít. Geraldine prince varoval, ale ten se hnal za dobrodružstvím. Byli uvedeni do klubu a zjistili, jak to tam chodí. Každý večer se rozdávali karty. Kdo dostal pikové eso, byl zabit. Kdo dostal trefové eso, musel vraždit. Oba návštěvníci se toho velice vyděsili, naštěstí ten večer na ně los nepadl. Bohužel muž se smetanovými dorty musel vraždit. Druhý večer měl být zabit princ, ale Geraldine ho osvobodil a všechny z klubu nechal zatknout. Jednal tak proti příkazu prince, ale ten mu byl za to nakonec vděčný. Členové klubu sebevrahů, kteří se chtěli zabít kvůli finanční tísni, dostali od prince peníze. Předseda klubu byl vyzván na souboj Geraldinovým bratrem.
Příběh o lékaři a lodním kufru: Hlavní postavou je Silas Scuddamore. Byl to Američan, který se usadil v Pařížském penzionu. Vedle v pokoji bydlela nádherná Madam Zéphyrine, kterou se však nikdy neodvážil oslovit. Ale sledoval ji škvírou ve zdi, viděl i jejího návštěvníka - tajemného a statného Angličana. Jednoho dne dostal psaníčko s pozváním na bál. Potkal tam Madam s Angličanem, kteří se bavili o plavovlasém muži. Byl zde také princ Florizel s Geraldinem. Nakonec se Silas setkal i s dámou, která mu napsala psaníčko. Dal si s ní sraz na příští večer. Když na ni čekal, tak se neukázala, a proto se zklamaně vrátil do pokoje v penzionu a našel v posteli mrtvého světlovlasého muže, o kterém se na bále bavila Zéphyrine s Angličanem. Vykřikl, což uslyšel jeho soused Noel. Přišel a pomohl mu naskládat tělo do lodního kufru. Domluvil mu cestu do Anglie s princem Florizem, kterému neprohledávali zavazadla a dal mu adresu domu, kam má tělo dát. Na určené adrese byl opět princ, který v mrtvole poznal Geraldinova bratra.
Fiakrové dobrodružství: V tomto příběhu hraje hlavní roli plukovník Brackenburry Rich. Toulal se městem a hledal dobrodružství. Když se spustil liják, nasedl do kolemjedoucího fiakru, kočímu řekl, ať ho odveze, kam jenom chce. Pan Rich se ocitl v přepychovém domě na velikém večírku, který byl pořádán panem Morrisem. Všichni hosté byli náhodně sesbírány fiakry. Hostitel je postupně vyzíval k odchodu, jako by si vybíral jen některé k jistému účelu. Nakonec zůstali jen dva lidé, kteří byli ochotni riskovat život v neznámém dobrodružství, které pan Morris plánoval. Byl to právě plukovník Rich a major O'Rook. Ukázalo se, že hostitelem Morrisem e ve skutečnosti pan Geraldin, který chtěl pomstít smrt svého bratra. Odjeli spolu do paláce, který patřil předsedovi klubu sebevrahů. V domě na ně již čekal i princ. Čekali na předsedu, kterého zradil jeho starý přítel pan Noel. Předseda byl chycen a princ se s ním utkal v souboji, pan Rich a O'Rook byli svědky. Noel nakonec svého přítele pohřbil.
Citace: "A my prosím víme, že život je jen jeviště, na kterém ze sebe děláme kašpara, dokud nás to baví. Jen jedna vymoženost chyběla k modernímu pohodlí: slušný a snadný způsob, jak toto jeviště opustit, zadní vrátka do svobody či, jak jsem před chvílí řekl, soukromý vchod do říše Smrti. To vše vám poskytuje Klub sebevrahů, moji drazí spoluvzbouřenci. Nedomnívejte se, že my tři jsme snad jediní, kdo vyznávají tuto velice logickou touhu, nebo že tvoříme snad výjimku. Existuje velká skupina spoluobčanů, kterým se už zvedá žaludek z představení, ve kterém jsou nuceni den co den po celý život účinkovat, a těm by v útěku nic nebránilo, nebýt jednoho či dvou ohledů. Někteří mají rodiny, které by se zhrozily, nebo kterým by to bylo dokonce kladeno za vinu, kdyby se o věci dověděla veřejnost, jiní jsou slabí, nesrdnatí a děsí se toho, co se smrtí souvisí. To je do určité míry i má zkušenost. Já nemohu přiložit pistoli k hlavě a stisknout spoušť: brání mi v tom něco silnějšího, než jsem já sám; a třebaže životem pohrdám, nemám v těle tolik síly, abych se chopil smrti a se vším definitivně skoncoval. Pro lidi, jako jsem já, a pro všechny, kteří chtějí uniknout pozemským trampotám bez posmrtného skandálu, byl založen Klub sebevrahů." ()
Vlastní názor: Kniha je velice napínavá, děj se odehrává v zajímavém prostředí a také postavy jsou více než zajímavé. Asi nejvíce upoutal mou pozornost princ Florizel, který je vykreslen jako dokonalý gentleman, přesto ale dělá chyby.
O díle: Kniha se skládá se tří příběhů, které na sebe navazují a zároveň jsou jednotlivě uzavřeny. Nicméně je nutné si knihu přečíst celou, protože vysvětlení všeho je až na konci. Tři části jsou: Příběh o mladíkovi se smetanovými dorty, Příběh o lékaři a lodním kufru a Fiakrové dobrodružství
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Garamond, Praha 2001, z anglického originálu The Suicide Club přeložil Břetislav Hodek, počet stran 208 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekL ZdenekL | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 12:28 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama