Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Květen 2009

Barva kouzel - úžasná Zeměplocha

31. května 2009 v 10:46 | Poppaea |  Čtenářský deník
Pratchett, Terry
Obsah: Do nebezpečného dvojměstí Angh-Morpork dorazil první turista v historii, naivní a zvídavý Dvoukvítek. Vzbudil všeobecný rozruch svým zlatem, které převážel v pochodující truhlici z myslícího hruškovníku (Zavazadlo). I když doma patřil do střední vrstvy, zde mělo zlato mnohem vyšší hodnotu, pro kterou ho byl kdokoliv ochotný zabít. Jeho průvodcem se náhodou stal nedostudovaný čaroděj Mrakoplaš. Dvoukvítek jako zázrakem přežil hospodskou rvačku, při které došlo k zapálení města. Oba utekli do bezpečné vzdálenosti a vydali se do města Chirmu.
Cestou se střetli s Trollem a navzájem se ztratili. Mrakoplaš skončil na stromě, společnost mu dělal Smrť a čekal, až se čaroděl pustí a spadne mezi smečku vlků pod stromem. Na poslední chvíli ho zachránila stromová víla Druellae, zatáhla ho do stromu a prozradila mu, že Dvoukvítek vešel do domu požírače duší Bel-Shamharota. Protože víly chtěly čaroděje zabít, přemístil se pryč, rovnou za Dvoukvítkem. Zde se oba cestovatelé setkali s profesionálním hrdinou Barbarem Hrunem, který šel za pokladem. Byli napadeni požíračem duší, Dvoukvítek si ho chtěl vyfotit a omylem tak všechny zachránil před smrtí, když Bel-Shamharota zničil bleskem. Na další cestu si na ochranu najali Hruna.
Turisté se dostali k magické obrácené hoře Wirmbergu a byli přepadeni dračí paní Liessou, která shledala Hruna jako nejlepšího manžela. Byl dost silný, aby zabil její bratry a dost hloupý, aby si s ním mohla dělat, co chce. Dvoukvítek měl být zabit a skončil prozatím ve vězení. Podařilo se mu silou své mysli vytvořit vlastního draka a doletěl na něm do dračí jeskyně, kde bojoval Mrakoplaš s jedním drakopánem. Dvoukvítek ho zachránil a spolu na drakovi unesli Liesse zblblého Hruna. Pak se stala zvláštní chyba ve vesmíru. Dvoukvítek a Mrakoplaš se najednou ocitli v moderní době na palubě letadla, které náhodou zachránili před únosem teroristou. Pak uviděli jen tmu, vrátili se na Zeměplochu a spadli i se Zavazadlem do moře.
Zavazadlo jim posložilo jako vor. Mrakoplaš s hrůzou zjistil, že se blíží k okraji světa. Zde byla vystavěna důmyslná síť, která zachytávala vše, co by mohlo přepadnout. Úsek, ke kterému připluli, měl na starosti vodní skřet Tethis. Zachycené věci a osoby byly předávány do hlavního střediska Krullu. Mrakoplaš byl přesvědčen, že z nich udělají otroky. Místo toho ale byli v Krullu umísteni do přepychové místnosti. Oba cestovatelé byli určeni k obětování Osudu, aby posvětil výzkumnou výpravu Krullanů za okraj světa. S pomocí bohyně, která s Osudem soupeřila, se jim podařilo dostat do skafandru a vše končí jejich přepadnutí přes okraj ve vesmírné lodi.
Vlastní názor: Celý příběh je zajímavě orámován vyprávěním o bozích. Ti hrají hru, kterou ovlivňují dění na Zeměploše, až by se dalo říct, že s tímto nadhledem jednotilivé postavy ztrácí svou vlastní vůli. Každý z bohů má své oblíbené figurky, hlavní slovo má hod kostkou. Celý příběh je velice vtipný a pestrý. Některé postavy jsou naprosto naprogramované (Hrun), naopak některé se v průběhu vyvíjí (Mrakoplaš). Je to velmi nenáročné čtení, které dokáže zaujmou i zabavit.
O díle: Kniha je prvním dílem celého cyklu příběhů ze Zeměplochy, poprvé vyšla roku 1983. Má celkem čtyři části: Barva kouzel, Vysláni osmi, Vábení Wyrmu a Na okraji, které jsou mezi sebou propojeny, ale lze je považovat za samostatné povídky. Kniha se řadí k žánru fantasy s humoreskními prvky.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství TALPRESS, Praha 2002, z anglického originálu The Colour of Magic (nakladatelsví Corgi Books, Londýn 1991) přeložil Jan Kantůrek, počet stran 294