Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Die Verwandlung - Proměna

23. srpna 2009 v 12:49 | Poppaea |  Čtenářský deník
Obsah: Hlavním hrdinou je Řehoř Samsa, který byl obchodním cestujícím a živil své rodiče a sestru. Jednoho dne se probudil a byl proměněn v hmyz. Ten den měl jít do práce, proto se mu rodina dobývala do pokoje, aby už vyrazil a stihl vlak. Ale Řehoř nemohl vstát a mluvil podivným hlasem. Proto se jeho otec rozhodl zavolat zámečníka a doktora. Přišel také pan prokurátor, aby zjistil, kde je jeho zaměstnanec. Řehořovi se podařilo otočit klíčem, ale když ho rodina viděla, vyděsila se. Řehoř se ovšem cítil naprosto normálně, snažil se je uklidnit, ale jeho řeč se zhoršila a nikdo nic nerozuměl. Prokurátor utekl, zámečník a doktor byli odvoláni a rodina zavřela svého syna do pokoje. Sestra mu nosila jídlo a uklízela mu v pokoji, ale jinak se o něj nikdo nezajímal. Řehoř se styděl, že si nyní musí rodiče vydělávat podřadnou prací, chtěl jim pomoct, ale oni ho brali jako hloupý hmyz, který jim nerozumí. Když jednou Řehoř vylezl a zahlédli ho nájemníci, rozhodla se rodina, že musí zemřít. Řehoř měl na sobě zranění poté, co po něm otec hodil jablko. Také byl celkově oslabený, protože mnoho nejedl. Proto té noci zemřel a celé rodině se velice ulevilo.
Citace: "Manželé Samsovi se vztyčili v manželské posteli, a než si vůbec uvědomili, co jim hlásí, měli co dělat, aby se vzpamatovali z leknutí, jež jim posluhovačka způsobila. Pak ale pan a paní Samsovi honem vylezli každý svou stranou postele ven, pan Samsa si přehodil přes ramena přikrývku, paní Samsová vyšla jen v noční košili; takto vstoupili do Řehořova pokoje. Mezitím se otevřely i dveře obývacího pokoje, kde od té doby, co se přistěhovali páni nájemníci, spávala Markétka; byla úplně oblečená, jako kdyby vůbec nespala. "Mrtev?" řekla paní Samsová a tázavě se podívala na posluhovačku, ačkoliv se přece sama mohla o všem přesvědčit, ba dokonce to mohla poznat i bez přesvědčování. "To si myslím," řekla posluhovačka a na důkaz postrčila Řehořovu mrtvolu ještě pěkný kus stranou. Paní Samsová udělala pohyb, jako by chtěla koště zadržet, ale neučinila to. "Nuže," řekl pan Samsa, "teď můžeme poděkovat Pánubohu." (část III, strana 141)
Vlastní názor: Kniha je zvláštní tím, že se vůbec nezabývá důvodem proměny. Že je Řehoř hmyz, je dáno hned v první větě, on sám se tak ale nevidí. Popisuje sice své nožičky a krovky, ale nikdy se nezmíní, že se proměnil. Stále cítí a myslí jako člověk a také nevidí problém v tom, jít do práce, i když mu není zrovna nejlépe. Řehoř vůbec nemyslí na to, že už to bude navždy, doufá ve zlepšení situace. Naopak rodina vidí pouze jeho vzhled a chová se k němu s odporem.
O díle: Proměna je povídka z roku 1915 a patří k nejvýznamnějším Kafkovým dílům. Její interpretace není úplně jednoznačná.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Garamond, 2002, z německého originálu Die Verwandlung přeložil Vladimír Kafka, počet stran 152 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama