Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Leden 2012

Cesta

29. ledna 2012 v 15:35 | Poppaea |  Čtenářský deník
McCarthy, Cormac
Obsah: Otec a syn putují po zničené planetě a snaží se hlavně přežít. Celá zem je spálená, nikde žádná vegetace nebo zvířata. Cestují spolu na jih, aby unikli blížící se zimě. Vkládají do toho všechny své naděje. Jejich celý majetek je v nákupním vozíku. Cestou potkávají trosky domů a měst, ve kterých hledají staré konzervy a oblečení. Jsou velmi ostražití, neboť kromě nich přežili i další lidé a těm se většinou nedá věřit. Jsou to zloději a kanibalové, prostě "ti zlý". Putování je velmi strastiplné a otec je stále více oslabený nemocí. Malý chlapec ho s obavami sleduje, protože jediné, co mají, je jeden druhého. Nakonec se jim podaří dostat se na jih k moři, ale i zde je zima. Otec umírá a malý chlapec odchází s cizím mužem, který snad patří k těm hodným.
Citace: Stál tam hranatý a nahý, špinavý, vyhladovělý. Zakrýval se rukou. Už teď se klepa.
Přidej tam i oblečení.
Sklonil se, nabral hadry do náruče a položil je na boty. Stál tam a objímal se rukama. Nedělej to, kámo.
Tobě vůbec nevadilo to udělat nám.
Prosím tě.
Tati, ozval se chlapec.
No tak. Poslechni svýho kluka.
Chtěl jsi nás zabít.
Já, kámo, umírám hlady, Na mým místě bys udělal to samý.
Vzal jsi nám úplně všechno.
No tak kámo. Já chcípnu.
Nechám tě tu tak, jako jsi ty nechal nás.
No tak. Moc tě prosím.
Přitáhl vozík k sobě, otočil ho, nahoru položil revolver a podíval se na chlapce. Jdeme, řekl. A vydali se silnicí na jih; chlapec plakal a ohlížel se za vyzáblým nahým chlapem, kteřý se třásl na silnici a objímal se rukama. Táto, vzlykal chlapec.
O díle: Za román Cesta (2006) získal McCarthy Pulitzerovu cenu. Kniha byla zfilmována v roce 2009 Johnem Hillcoatem.
Vlastní názor: Román působí velmi depresivně, prostředí je šedivé a ponuré. Autor vůbec neobjasňuje příčinu zničení planety. Z mužovy minulosti jsou známé jen záblesky vzpomínek na jeho ženu a chlapcovu matku. Celý text je jeden tok bez rozdělení na kapitoly a bez uvozovek u přímé řeči.

Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Argo, 2008, z anglického originálu The Road přeložil Jiří Hrubý, ilustrace od Jozefa Gertli Danglára, počet stran 188